Parę lat temu, przeglądając Facebooka, natknęłam się na ogłoszenie o warsztatach z kobiecej gimnastyki słowiańskiej. Byłam wtedy na rozdrożu życiowym – w separacji z mężem, sama z dwójką niedużych dzieci, w trakcie zmiany pracy. Zagubiona, poszukiwałam siebie.

 

Jakoś poczułam, że chcę tam pojechać. Odezwała się we mnie ogromna potrzeba bycia w kręgu kobiet, a gimnastyka słowiańska (cokolwiek to miałoby być) wzbudziła moją ciekawość . Szybka decyzja. W pośpiechu spakowana walizka, a w niej nakazana przez organizatorów długa spódnica. Pojechałam…

 

Dom pod lasem, prawie na końcu świata. Krąg kobiet w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń. Wszystkie w długich sukienkach. Piękne. W tej scenerii, opowieści o słowiańskich kobietach i słowiańskich mężczyznach, no i gimnastyka… Gimnastyka, która mnie zauroczyła i już wtedy, na pierwszych zajęciach, wiedziałam, że chcę poznać ją głębiej i przekazywać w darze innym kobietom.

 

A więc, co to jest Gimnastyka Słowiańska? Jest to forma ruchu przeznaczona tylko dla kobiet,wywodząca się z naszego kręgu kulturowego. Pod niektórymi względami podobna do jogi, stąd zwana czasami słowiańską jogą. W dawnych czasach przekazywana z matki na córkę, z pokolenia na pokolenie. Miała za zadnie utrzymać damskie ciało w sile i zdrowiu potrzebnym na każdym etapie:młodości, kwiecie wieku i u schyłku życia. A także zwiększać kobiecy wdzięk oraz wzmacniać intuicję.System ten to 27 ćwiczeń: 9 w staniu – Świat Górny, 9 w klęku - Świat Średni i 9 w opadzie –Świat Dolny. Na poziomie fizycznym ćwiczenia te wzmacniają mięśnie, uelastyczniają kręgosłup i stawy, otwierają biodra i miednicę, regulują pracę układu hormonalnego, dodają energii oraz pięknie kształtują kobiecą sylwetkę. Ale do gimnastyki słowiańskiej możemy podejść również jako do praktyki psychofizycznej. Wtedy, prócz wymienionych rezultatów na poziomie ciała, dostajemy narzędzie do pracy nad sobą - nad umysłem, duchem i intuicją. Dodatkowym smaczkiem jest to, że każde ćwiczenie ma swoje znaczenie i czemu innemu służy w sferze psychologicznej (np. ćwiczenie 9 ze Świata Górnego możemy ćwiczyć, żeby osiągnąć wewnętrzny spokój, stabilność i równowagę).

 

Praktyka gimnastyki słowiańskiej jest ściśle związana z energią ziemi. Najprzyjemniej ćwiczy się na dworze, w lesie, na łące, w ogrodzie. Obowiązkowo boso i bez stanika. Najlepiej w długiej spódnicy lub sukience. Wtedy najbardziej odczuwamy jej kobiecy charakter.

 

Obecnie jestem instruktorką tej cudownej formy ruchu i swoją fascynację gimnastyką słowiańską przekazuję innym kobietom. Poprzez ćwiczenia pokazuję im drogę do kobiecości i do samych siebie. Przekazuję im wiedzę i umiejętności dotyczące pracy na ciałem, kształtowania sylwetki a także rozwijania swoje duchowości. Może i Ciebie zainspiruję…

WROĆ DO BLOGA

W poszukiwaniu kobiecości - Gimnastyka Słowiańska

05 czerwca 2020

Operatorzy płatności:

Polityka prywatności

Regulamin sklepu internetowego

© Copyright 2020, Drzewo Życia - Studio Jogi

Pozostańmy w kontakcie!

Strona stworzona przez: